♠︎ Izložbom IGRE KOJE SLIJEDIMO, IGRE KOJE STVARAMO, Petra Mrša okuplja izbor vlastitih radova nastalih od 2011. do danas, kojima istražuje ljudsku sklonost igri i mašti, oslanjajući se na potencijal igre da omogući novo iskustvo stvarnosti.
♣︎ U svom umjetničkom radu, Petra Mrša djeluje kao inicijatorica koja predlaže igru, kod ili pravila neprimjerena ili neuobičajena za svakodnevno okruženje, sudionicima, sebi ili publici. Njezini radovi često djeluju kao katalizatori iskustva, pritom se poigravajući sa dokumentarizmom kroz medij filma, fotografije, ali i kroz fizičke tragove zapisane u materijalima poput gline, odjeće ili nosivih objekata, crteža, pokreta, zvučnih ili tekstualnih zapisa.
♦︎ Ljudska sklonost igri manifestira se kao slobodna aktivnost, istraživanje, ali i sustav pravila koji oblikuje ponašanje u određenom trenutku. Pravila igre moramo prihvatiti da bi igrali. Igre, kao oblik zabave, mogu se jako razlikovati. Neke se igraju u grupi, neke u samoći, neke uključuju cijelo tijelo, neke samo dijelove, kod nekih je definiran sustav bodovanja i rangiranja te su natjecateljskog karaktera, neke potiču suradnju. Neke su igre besplatne, neke zahtijevaju novčano ulaganje. U suvremenom pejzažu, video igre su postale dominantna vrsta zabave, nadmašujući zajednički prihod glazbene i filmske industrije zajedno.
♥︎ Ova izložba obuhvaća osam radova koji istražuju različite vrste igara i nude različite perspektive o tome što igračko iskustvo može biti, propitujući dominantno shvaćanje igara, te očekivanja koja smo prema njima usvojili, kao i koju vrstu investicije smo naučeni uložiti. Igrama kreirani skup pravila dodiruje ideju stvaranja svjetova (world building), proširujući naše svakodnevno iskustvo. Razmatrane kao mehanizmi za oblikovanje (sub)svjetova, igre postaju moćna sredstva koja utječu na naše razumijevanje sebe i svijeta u kojem živimo.
- tekst napisala Elena Apostolovski
PETRA MRŠA diplomirala je fotografiju (Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu), sociologiju (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i psihologiju (Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu). Završila je poslijediplomski međunarodni umjetnički program WHW Akademija, te je bila nominirana za nagradu Radoslav Putar. Sudjelovala je na brojnim rezidencijama među kojima su MuseumsQuartier Wien, Cité internationale des arts, Pariz, CreArt Centar suvremene umjetnosti Bluecoat Liverpool. Imala je preko 20 samostalnih i 50 grupnih izložbi. Njezini su radovi izlagani na OSTRALE Biennalu (Njemačka), Museum Kunst+Wissen (Švicarska), FOTODOK (Nizozemska), Galerie L’inlassable (Francuska) i mnogim drugima. Djela joj se nalaze u nekoliko muzejskih i galerijskih zbirki. Radi kao asistentica iz fotografije na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci
▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃
izložba @ Galerija Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka
18. 1. – 8. 2. 2024.
Otvorenje: četvrtak, 18. 1. 2024., u 19 sati
Radno vrijeme galerije:
♟︎ pon-pet od 11 do 13 sati i od 17 do 20 sati
♟︎ sub od 17 do 20 sati
▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃▃
Organizator: Drugo more
Program podržali: Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Rijeka – Odjel za kulturu
Drugo more je korisnik financijske podrške Zaklade Kultura nova
Drugo more je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge u području demokratizacije i društvenog razvoja
Izložba se održava u okviru programa Galerija DM
Dizajn vizuala: Oleg Šuran
━━━━━━━━━━━━━━━━━━
⭑ http://drugo-more.hr/
⭑ https://www.facebook.com/drugomore
⭑ https://www.instagram.com/drugomore/
⭑ https://twitter.com/drugomore
⭑ http://drugo-more.hr/#newsletter